Wzór przemysłowy-prawo mody-orzeczenie NSA-dziennik Rzeczpospolita

Dziennik „Rzeczpospolita” pisze o wygranej mec. Michalaka

Ochrona wzoru przemysłowego- prawo mody

Dziennik „Rzeczpospolita” pisze o wygranej mec. Michalaka w sprawie  renomowanego producenta odzieży przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie dot. unieważnienia wzoru przemysłowego kurtki męskiej. (Orz. NSA z dn. 18.04.2023 r. syg. akt. II GSK 1439/19), jak pisze autor tekstu Marek Domagaski:

Pełnomocnik spółki dr Arkadiusz Michalak, rzecznik patentowy, argumentował przed NSA, że to na wnioskodawcy domagającym się unieważnienia wzoru spoczywa ciężar udowodnienia, a nie jedynie uprawdopodobnienia, że identyczny wzór jak jego został upubliczniony dla osób zajmujących się zawodowo tą dziedziną. Zarzucił też brak dokładnego porównania wewnętrznych części wzoru kurtki oraz zdefiniowania zorientowanego użytkownika. Przyjęcie tak niskich standardów dowodowych w odniesieniu do unieważnienia wzorów przemysłowych doprowadzi do dekompozycji całego systemu ochrony wzorów przemysłowych, które będzie łatwo usunąć z obrotu.

NSA przychylił się do tej argumentacji. Joanna Sieńczyło-Chlabicz, sędzia sprawozdawca, wskazała w uzasadnieniu, że w sprawie wzorów przemysłowych bardzo istotne jest porównywanie obydwu wzorów krok po kroku, a więc wszystkich cech wzorniczych, a nowość wzoru niweczy nie tyle sam fakt wcześniejszego jego upublicznienia, ale to, że wzór identyczny musi być udostępniony do wiadomości osób zawodowo zajmujących się daną dziedziną przed datą zgłoszenia. W konsekwencji NSA uchylił wyrok WSA, nakazując mu ponowne rozpoznanie sprawy.

https://www.rp.pl/abc-firmy/art38425231-prawna-ochrona-wzorow-a-spor-z-bylym-pracownikiem

AFILIACJE

Strona może przechowywać i uzyskiwać dostęp do informacji przechowywanych w urządzeniu, z którego korzystasz do przeglądania strony przez mechanizm plików cookies.
Wejdź na stronę POLITYKA PRYWATNOŚCI i dowiedz się więcej na ten temat.

Studio Monopixel.eu